• ogloszenia

  Ogłoszenia

  Tutaj możesz przeczytać ogłoszenia parafialne na najblizszy tydzień.


  czytaj

 • modul kosciol barbary

  Remont

  Dokumentacja związana z kościołem św. Barbary i baszty.


  wejdz wejdz

   

 • kamera

  KAMERA

  Zapraszamy na transmisje live z naszego kościoła.


  zobacz

24 stycznia 2020. 75. rocznica tragicznej śmierci ks. proboszcza Karola LANGE. Msza św. w tej intencji o godz. 7.00.

Ks. Karl Lange urodził się 21 II 1870 r. w Wolanach, niedaleko Polanicy Zdroju. Oboje rodzice - Otto i Anna byli bardzo pobożni (mimo że wyznawali różne religie - ojciec był ewangelikiem)  i  w  takim  też  duchu  wychowywali  dzieci.  Z  całej  dziesiątki  aż dwóch synów - Karl i Ernst – zostało kapłanami. Proboszczem  parafii  św.  Wawrzyńca w Strzelcach Op. Karl Lange został 22 III 1926 r. Przybył tu z parafii w Gogolinie, gdzie zapisał się złotymi   zgłoskami   w   pamięci wdzięcznych parafian. Podobnie stało się w Strzelcach Opolskich. Dziś bardzo trudno opisać szczegółowo całą działalność duszpasterską  i  spoeczną.  Ks.  Lange  był  również  radnym  Rady  Powiatu  Strzeleckiego  i pełniąc  tę  funkcję  inicjował  wiele przedsięwzięć o szczególnej  wadze lokalnej. Nie sposób przedstawić całej  i  szczegółowej  ich  listy,  ale  najważniejsze dokonania trzeba wymienić. Wśród nich:


- budowę nowych ołtarzy w prawej nawie bocznej; ołtarz Serca Jezusowego  (z  obrazem  św. Karola Boromeusza u góry) i ołtarz Różańcowy  (z  obrazem św.  Józefa u góry)
- budowę baraków do katechizacji dzieci i młodzieży (niedawno rozebrane)
- otwarcie świetlicy i czytelni
- zorganizowanie pracy „Caritasu” w parafii i dekanacie
- odprawianie  regularnych  Mszy św. w kościele św. Barbary dla przebywających na robotach przymusowych
- w  1927  roku  stworzył  podstawy do założenia katolickiego biura ludowego, służącego radą i pomocą w  trudnych  sytuacjach mieszkańcom całego powiatu, dla których  w  większych  miejscowościach wyznaczane były regularne godziny przyjęć
- dzięki  jego  czynnemu  wsparciu zbudowano osiedla domków dla robotników w Strzelcach i w Zawadzkiem
- założył  Katolicki  Związek  Robotników.
   Chciał pozostać biednym wśród biednych, bo wierzył, że tylko w ten sposób  potrafi  zachować  i  udowadniać wiarygodność katolickiego kapłana. Swoje osobiste potrzeby ograniczał do minimum. Nadszedł  rok 1945.  Gdy  20 I 1945 roku pociąg na dworcu  w  Strzelcach  Opolskich  został  z samolotów  ostrzelany  ogniem  karabinów maszynowych raniąc i zabijając  sporo  ludzi,  to  pierwszy  z  pomocą pospieszył ks. Lange. Ciężkie dni i noce od 21 I, dnia zajęcia miasta przez Rosjan, aż do 24 I  spędził  z  ludźmi,  którzy szukali  schronienia  w  krypcie  pod głównym  ołtarzem.  Podtrzymywał ich na duchu i krzepił wspólną modlitwą,  a  przede  wszystkim  bronił kobiet  i  dziewcząt. Według relacji brata  ks.  Lange, zamieszczonej  w książce o umieraniu  śląskich  kapłanów,  okoliczności  zamordowania ks. Karla Lange były następujące: „Jednej  z  następnych nocy przyszli  Rosjanie - ilu ich było nie jest mi znane – na plebanię i spędzili  razem  wszystkich mieszkańców domu do jednego pokoju. Zażądali oddania zegarków, które im też przekazano. Ponieważ  niektórzy z  domowników byli bardzo wystraszeni, mój brat uspokajał ich  słowami: „Nie  bójcie się.”

   Kiedy  kolejnych  żądań oddania zegarków nie można było już spełnić, powiedziano mojemu bratu i wikaremu: „Idziesz z nami”. Obaj poszli z Rosjanami na zewnątrz. Wtem przypomniało się wikaremu, że ma jeszcze budzik. Pozwolono mu pójść. Mój brat zawołał  jeszcze za nim, żeby mu jeszcze - był przecież styczeń - przyniósł kożuch. W międzyczasie jednak Rosjanie oddalili się z moim bratem.
    Niektórym wydawało się, że słyszeli  wystrzał.  Przypuszczano, że mój brat znowu udał się do krypty, co jednak nie miało miejsca. Następnego dnia - jako datę śmierci podano noc z 24 na 25 I 1945 roku - z rana odnaleziono mojego brata nieżywego z boleśnie skurczonym obliczem w kościele. Zdaniem wikarego został zakłuty. Parafianie byli przepełnieni wielkim bólem po okrutnym losie swego duszpasterza. Ułożono go w czerwonych szatach liturgicznych w kościele, gdzie pozostał przez 8 dni. W ten sposób zmarły jeszcze przez 8 dni stał się ochroną dla przebywających w krypcie dziewcząt.       Dzień przed nadejściem Rosjan upominał  wiernych,  żeby  nie  wszyscy uciekali, że Rosjanie też przecież są ludźmi...
   A  co  między  innymi  w  swojej książce pisze Werner Otzko?
    „Jako jeszcze jedyny pozostały ministrant naszego kościoła parafialnego poszedłem rano przez duży ogród klasztorny do kościoła. O godzinie siódmej odprawiał tam codziennie proboszcz Lange Mszę św. W dniu 25 I 1945 roku zobaczyłem  na  prawo od zakrystii ciemną plamę na śniegu. Kiedy podszedłem bliżej, znalazłem na śniegu zamordowanego proboszcza Lange. W jego sercu tkwił bagnet (Dolch). Po dwu dniach Rosjanom było widome, że proboszcz ukrywa w krypcie  kościoła  kobiety i dziewczyny. Przyjmuje się, że proboszcz dlatego musiał umrzeć. Jego grób znajduje się na podanym przeze mnie miejscu. Księdza  proboszcza  bardzo wszyscy  żałowali.  Ja  również!  Pamiętam  go.  Bo  przecież  on  prowadził  mnie  wraz  z  całym  rocznikiem 1935 w dniu 14 V 1944 roku do I-szej  Komunii  św.  Była  to  ostatnia uroczystość  pierwszokomunijna  w języku niemieckim w Strzelcach Opolskich. A czerwonoarmiści swoje cele osiągnęli, bo przez rozstrzeliwanie na miejscu  poddających  się  żołnierzy, mordowanie  bezbronnej  ludności, gwałty, rabunki  i wypalenie  miasta, zastraszyli, przerazili i sparaliżowali strachem miejscową ludność. Szczytem  wyrachowania  było  zadanie śmierci szanowanej i niewinnej osoby duchownej. Wiele  z  tego  co  zdziałał  proboszcz dziekan Karl Lange podczas swojej działalności w Strzelcach, uległo zniszczeniu albo ograniczeniom, to  jednak  pozostały  trwałe  wartości pogłębionego życia religijnego, na co wpływ  miały  kazania,  nauczania  i ascetyczne  przykłady  duszpasterza, który ofiarował się za przykładem św. Piotra do końca wszystkim. Korzystałem, tłumacząc też fragmenty, z następujących źródeł:
- Johannes  Kaps, „Vom  sterben schlesischer  Priester  1945-1946” (O  umieraniu  śląkich kapłanów)
- Werner Otzko, „Gross Strehlitz/Oberschlesien”
- Ks.  Stanisław  Schulz: „Ksiądz Karol Lange 1870 - 1945“
-  Zapiski   i   uzupełnienia do biografii autorstwa: Jacob Engelen, Paul Mikolaschek, Theodor Fabian.

[https://powiatstrzelecki.pl/download/attachment/2803/powiat-strzelecki-wydanie-27-strona-5.pdf, 18 I 2020].

Informacje

informacjeMsze Święte:
Dni powszednie: 6.30, 7:00, 18:00
Sobota: 15.00 (w DPS). Niedziela: 6:45 (niemiecka), 7.00 (w szpitalu), 7:45, 9:00 (młodzieżowa), 9:00 (w Księżym Lesie), 10:15 (rodzinna), 11:30 (suma), 15.00 (chrzcielna w każdą pierwszą niedzielę miesiąca), 18:00.

Sakrament Pokuty: W okresie wakacyjnym (28 VI-31 VIII) zasadniczo okazja do spowiedzi jedynie pół godziny przed Mszą św. o godz. 7.00 i 18.00 - w ciągu tygodnia i w niedziele w czasie Mszy św. o godz. 6.45, 7.45 i 11.30.

Kancelaria Parafialna: czynna we wtorki i czwartki w godzinach: 8.00-9.30 i 16.00-17.30 oraz w poniedziałki i piątki w godzinach 8.00-9.300. Wezwania do chorych, sprawy pogrzebów załatwiamy na bieżąco.

Adoracja w kościele Bożego Ciała: w dni powszednie: 6.30 - 17.15; w niedziele i uroczystości: 7.00 - 16.45.

Konto parafii: PKO BP SA O/Strzelce Opolskie nr 19 1020 3714 0000 4102 0007 8600

 

Menu duchowe

czytania

brewiarz

dla ducha

Modlitwa do Patrona

modlitwaŚwięty Wawrzyńcu, zaufany diakonie papieża św. Sykstusa II i męczenniku rzymski, módl się za nami. Ty umiałeś stać się ziarnem wydającym obfity plon. Poszedłeś za Chrystusem, służąc Kościołowi przy boku papieża. Po uwięzieniu i odejściu do Pana św. Sykstusa II, zachowałeś bardzo trzeźwy osąd sytuacji i pieniądze kościelne, których zarządzanie Tobie powierzono, wszystkie rozdałeś pomiędzy ubogich. Była to dobra lokata i wspaniałe świadectwo, kiedy sądzony wskazałeś tychże ubogich mówiąc: Oto są skarby Kościoła. Wypraszaj nam współczesnym członkom tegoż Kościoła posiadanie takiego konta zysków. Ty nie umiłowałeś tego życia i bogactw, ale wszystko widziałeś w perspektywie życia wiecznego. Żyłeś wezwaniem Chrystusa, idąc za Nim wiernie jak mąż sprawiedliy, który obdarza ubogich. Na koniec umiałeś z godnością oddać ducha Panu, któremu przez całe życie służyłeś. Dziękujemy dobremu Bogu za światło Twojego przykładu. Jak silny musiał być ogień miłości ku Chrystusowi w Tobie, skoro gasił żar ognia naturalnego. Prosimy, wspieraj nas swoim wsawiennictwem w walce z mocami ciemności. Amen.

Licznik

16972396
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W poprzenim tygodniu
W tym miesiącu
W poprzenim miesiącu
Wszystkie
990
6813
21112
16916336
109948
186671
16972396

Twoje IP: 3.230.144.31
Czas: 2021-09-23 03:43:02