• ogloszenia

  Ogłoszenia

  Tutaj możesz przeczytać ogłoszenia parafialne na najblizszy tydzień.


  czytaj

 • modul kosciol barbary

  Remont

  Dokumentacja związana z kościołem św. Barbary i baszty.


  wejdz wejdz

   

 • kamera

  KAMERA

  Zapraszamy na transmisje live z naszego kościoła.


  zobacz

Bp Andrzej Czaja odpowiadał na żywo na pytania słuchaczy na antenie Radia Doxa

Biskup opolski odpowiadał na żywo na pytania słuchaczy podczas wczorajszej (31 marca) nocnej audycji diecezjalnego Radia Doxa, prowadzonej przez red. Martę Procherę.

- Pierwsze słyszę. Szkoda, że, jeżeli Pan o tym wiedział, nie dał nam znać . Bo na tym polega współodpowiedzialność - odpowiedział bp Andrzej Czaja na e-mailowe pytanie słuchacza pana Mateusza o przypadki naruszania dekretów biskupa w kwestii dopuszczalnej liczby osób podczas liturgii w ostatnią niedzielę (29 marca) w kilku kościołach w Opolu i okolicy.

Bp Czaja podkreślił, że dekrety kościelne szły dokładnie w ślad za rozporządzeniami rządowymi - najpierw ograniczono liczbę uczestników do 50 osób, potem do 5.

W trakcie niemal godzinnej rozmowy padało bardzo wiele pytań od dzwoniących do studia słuchaczy. - Jest wiele w nas lęków. Nie możemy się dziwić. Jest wiele obaw.  Nie tylko lęk o zdrowie, czy nie umrę, czy ktoś bliski nie umrze, co będzie z moją pracą, czy nie zbankrutuje moja firma. Musimy się też zmierzyć z pytaniem o sens życia, przyszłość świata, o tym, jak jest z Bożą Opatrznością. Wiele, wiele pytań tu narasta. Niedobrze jest, jeśli te lęki jeszcze się sztucznie wywołuje albo budzi. Mam na myśli takich "proroków nieszczęścia", którzy wszystko lepiej wiedzą, dokonują własnej egzegezy tekstów biblijnych zupełnie lekceważąc nauczanie Kościoła. W tym momencie, jeśli to jeszcze oprą o jakieś prywatne pseudoobjawienia, sny, przepowiednie, to mamy takie zamieszanie. Dlatego wielka prośba, żebyśmy naprawdę uważali na takie wiadomości. Częsty jest także jeden moment: szukania winowajców, kozła ofiarnego, stygmatyzowania pewnych grup, "bo to przez nich". Moja rada: nie czytać takich przepowiedni. Wprowadzają niepokój - mówił biskup opolski.

- Czy w Niedzielę Zmartwychwstania będzie możliwość uczestniczenia we Mszy św. nawet tej piątki osób? – zapytał jeden ze słuchaczy (aktualny dekret biskupa opolskiego dotyczy sprawowania bez udziału ludu liturgii Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego do Wigilii Paschalnej - przyp. red.).

- Musimy się liczyć z tym, co rządzący zarządzają. Jeżeli nie będziemy się liczyć z tym, to doprowadzimy do nieszczęścia. Będziemy odpowiedzialni za utratę zdrowia czy wręcz życia wielu ludzi. Jest to oczywiście bolesne. Kiedy podejmujemy to jest bolesne. Ale jest wartość ponad: zdrowie i życie człowieka. Jeżeli to przetrwamy, przeżyjemy, to daj Bóg, będziemy mieli możliwość udziału w jeszcze niejednym Triduum Paschalnym. Co do Niedzieli Zmartwychwstania, celowo nie wydaliśmy jeszcze dekretów, ponieważ nie ma jednoznacznych komunikatów. Konsultowałem to z policją i oni jeszcze też nie mają konkretnych (wytycznych). Do tej pory, jeśli chodzi o zapisy rozporządzenia, to na razie jeszcze obowiązuje to, że być może od Niedzieli Zmartwychwstania będzie możliwość uczestnictwa 50 ludzi. Na to czekamy. Jeżeli nie będzie (możliwości uczestnictwa) 50 ludzi, to będziemy musieli tak przeżywać, jak przeżywamy Triduum. Nie będzie innego wyjścia - odpowiedział bp Andrzej Czaja.

Całość rozmowy można odsłuchać i obejrzeć TUTAJ


[https://opole.gosc.pl/doc/6238740.Nie-sluchac-samozwanczych-prorokow-nieszczescia, 2 IV 2020]

Informacje

informacjeMsze Święte:
Dni powszednie: 6.30, 7:00, 18:00
Sobota: 15.00 (w DPS). Niedziela: 6:45 (niemiecka), 7.00 (w szpitalu), 7:45, 9:00 (młodzieżowa), 9:00 (w Księżym Lesie), 10:15 (rodzinna), 11:30 (suma), 15.00 (chrzcielna w każdą pierwszą niedzielę miesiąca), 18:00.

Sakrament Pokuty: W okresie wakacyjnym (28 VI-31 VIII) zasadniczo okazja do spowiedzi jedynie pół godziny przed Mszą św. o godz. 7.00 i 18.00 - w ciągu tygodnia i w niedziele w czasie Mszy św. o godz. 6.45, 7.45 i 11.30.

Kancelaria Parafialna: czynna we wtorki i czwartki w godzinach: 8.00-9.30 i 16.00-17.30 oraz w poniedziałki i piątki w godzinach 8.00-9.300. Wezwania do chorych, sprawy pogrzebów załatwiamy na bieżąco.

Adoracja w kościele Bożego Ciała: w dni powszednie: 6.30 - 17.15; w niedziele i uroczystości: 7.00 - 16.45.

Konto parafii: PKO BP SA O/Strzelce Opolskie nr 19 1020 3714 0000 4102 0007 8600

 

Menu duchowe

czytania

brewiarz

dla ducha

Modlitwa do Patrona

modlitwaŚwięty Wawrzyńcu, zaufany diakonie papieża św. Sykstusa II i męczenniku rzymski, módl się za nami. Ty umiałeś stać się ziarnem wydającym obfity plon. Poszedłeś za Chrystusem, służąc Kościołowi przy boku papieża. Po uwięzieniu i odejściu do Pana św. Sykstusa II, zachowałeś bardzo trzeźwy osąd sytuacji i pieniądze kościelne, których zarządzanie Tobie powierzono, wszystkie rozdałeś pomiędzy ubogich. Była to dobra lokata i wspaniałe świadectwo, kiedy sądzony wskazałeś tychże ubogich mówiąc: Oto są skarby Kościoła. Wypraszaj nam współczesnym członkom tegoż Kościoła posiadanie takiego konta zysków. Ty nie umiłowałeś tego życia i bogactw, ale wszystko widziałeś w perspektywie życia wiecznego. Żyłeś wezwaniem Chrystusa, idąc za Nim wiernie jak mąż sprawiedliy, który obdarza ubogich. Na koniec umiałeś z godnością oddać ducha Panu, któremu przez całe życie służyłeś. Dziękujemy dobremu Bogu za światło Twojego przykładu. Jak silny musiał być ogień miłości ku Chrystusowi w Tobie, skoro gasił żar ognia naturalnego. Prosimy, wspieraj nas swoim wsawiennictwem w walce z mocami ciemności. Amen.

Licznik

16972001
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W poprzenim tygodniu
W tym miesiącu
W poprzenim miesiącu
Wszystkie
595
6813
20717
16916336
109553
186671
16972001

Twoje IP: 3.230.144.31
Czas: 2021-09-23 02:08:35