Opole: reprint książki Gregora „Augustin Weltzel”

Ordynariusz diecezji gliwickiej bp Jan Kopiec wziął udział 3 marca w spotkaniu promocyjnym reprintu książki Josepha Gregora „Augustin Weltzel” i jego prac historycznych o Górnym Śląsku w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu.
Augustyn Weltzel żył w latach 1817-1897. Całe jego życie związane było z dawną wielką diecezją wrocławską. Urodzony w Jelczu na Dolnym Śląsku. Studiował we Wrocławiu. Święcenia kapłańskie przyjął w 1842 roku w stolicy ówczesnego Śląska. Potem przez 14 lat pracował w Szczecinie, który wówczas podlegał jurysdykcji biskupa wrocławskiego. Następnie objął parafię w Tworkowie (dzisiejsza diecezja opolska), gdzie dożył 80. roku życia. „Jak na tamte czasy, taki wiek świadczy o dobrym zdrowiu, kondycji i umiejętności właściwej organizacji życia i pracy” – powiedział bp Kopiec. Ordynariusz diecezji gliwickiej podkreślił, że „ks. Weltzel należał do pokolenia, które było zafascynowane możliwością uprawiania także tego, co dziś nazywamy pracą badawczą. Nigdy nie objął uniwersyteckiej katedry, ani nie należał do elit naukowych i kościelnych. Był zwykłym wiejskim proboszczem, a jednak potrafił uczynić z tego niezwykle cenny atut. To właśnie do ks. Weltzla zwracali się pokornie profesorowi uniwersyteccy, aby uzyskać wiele informacji” – dodał. Urząd pocztowy w Tworkowie otwarto dopiero w 1878. „Pocztę, jak się powszechnie żartobliwie mówiło” – przypomniał bp Kopiec – „uruchomiono z powodu ks. Weltzla. Tysiące listów i przesyłek z książkami i wypisami, do tej małej miejscowości przychodziły właściwie tylko do miejscowego proboszcza”. „Ks. Weltzel pisał wszystkie swoje prace rysikiem, ponieważ nie było jeszcze maszyn do pisania ani komputerów” – powiedział biskup gliwicki. „Pod koniec życia ks. Augustyn miał wielkie problemy ze wzrokiem wskutek wieloletniego ślęczenia nad dokumentami przy słabym oświetleniu. Do końca życia był niezwykle aktywny. Umarł po krótkim okresie choroby. Pochowany, zgodnie z życzeniem, przy głównym wejściu kościoła w Tworkowie” – dodał bp Kopiec.
Ks. Augustyn Weltzel, zwany „śląskim Tacytem”, zasłynął głównie jako autor monografii śląskich miast (np. Raciborza, Koźla, Prudnika, Dobrodzienia czy Żor) oraz znanych śląskich rodów, takich jak: Saurma i Sauerma, Praschmów, Gaszynów, Oppersdorfów czy Eichendorffów. Chociaż styl pisania ks. Weltzla daleko odbiega od dzisiejszego stylu pisania monografii, to pozostaje cennym źródłem wiedzy historycznej tamtej epoki.
hh / Opole

[Internetowy Dziennik Katolicki 4.03.2015, 5.03.2015]

Informacje

informacjeMsze Święte:
Dni powszednie: 6.30, 7:00, 18:00
Niedziela: 6:45 (niemiecka), 7.00 (w szpitalu), 7:45, 9:00 (młodzieżowa), 9:00 (w Księżym Lesie), 10:15 (rodzinna), 11:30 (suma), 15.00 (chrzcielna w każdą pierwszą niedzielę miesiąca), 18:00.

Sakrament Pokuty: w dni powszednie (zasadniczo): 6.30-7.30 i 17.30-18.00; w soboty: od godz. 17.00; w niedziele i uroczystości: w czasie Mszy św. o godz.: 6.45, 7. 45, 11.30 i 18.00.

Kancelaria Parafialna: czynna w poniedziałki, wtorki, czwartki i piatki w godzinach: 8.00-9.30 i 16.00-17.30. Wezwania do chorych, sprawy pogrzebów załatwiamy na bieżąco.

Adoracja w kościele Bożego Ciała: w dni powszednie: 6.30 - 17.15; w niedziele i uroczystości: 7.00 - 16.45.

Konto parafii: PKO BP SA O/Strzelce Opolskie nr 19 1020 3714 0000 4102 0007 8600

 

Menu duchowe

czytania

brewiarz

dla ducha

Modlitwa do Patrona

modlitwaŚwięty Wawrzyńcu, zaufany diakonie papieża św. Sykstusa II i męczenniku rzymski, módl się za nami. Ty umiałeś stać się ziarnem wydającym obfity plon. Poszedłeś za Chrystusem, służąc Kościołowi przy boku papieża. Po uwięzieniu i odejściu do Pana św. Sykstusa II, zachowałeś bardzo trzeźwy osąd sytuacji i pieniądze kościelne, których zarządzanie Tobie powierzono, wszystkie rozdałeś pomiędzy ubogich. Była to dobra lokata i wspaniałe świadectwo, kiedy sądzony wskazałeś tychże ubogich mówiąc: Oto są skarby Kościoła. Wypraszaj nam współczesnym członkom tegoż Kościoła posiadanie takiego konta zysków. Ty nie umiłowałeś tego życia i bogactw, ale wszystko widziałeś w perspektywie życia wiecznego. Żyłeś wezwaniem Chrystusa, idąc za Nim wiernie jak mąż sprawiedliy, który obdarza ubogich. Na koniec umiałeś z godnością oddać ducha Panu, któremu przez całe życie służyłeś. Dziękujemy dobremu Bogu za światło Twojego przykładu. Jak silny musiał być ogień miłości ku Chrystusowi w Tobie, skoro gasił żar ognia naturalnego. Prosimy, wspieraj nas swoim wsawiennictwem w walce z mocami ciemności. Amen.

Licznik

14440858
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W poprzenim tygodniu
W tym miesiącu
W poprzenim miesiącu
Wszystkie
4471
7179
24852
14365774
4471
246202
14440858

Twoje IP: 3.235.137.159
Czas: 2020-10-01 19:53:39