Kościół św. Barbary

Siedemnastowieczny drewniany kościół św. Barbary będzie remontowany. Świątynia stoi na cmentarzu parafialnym w Strzelcach Opolskich. Parafia i gmina pozyskały dofinansowanie na remont dwóch zabytków, w tym tego kościoła.

Przy głównej drodze czyli ulicy Opolskiej w Strzelcach Opolskich, na cmentarzu parafialnym, stoi ładny drewniany kościół Św. Barbary. Zajmuje on szczególne miejsce wśród zabytków sakralnych miasta i Opolszczyzny, gdyż pochodzi już z roku 1505. Święta Barbara była bardzo popularna w średniowieczu i cieszyła się wielką czcią jako patronka górników, ale również jako orędowniczka w godzinie śmierci. W XVII wieku kościółek Św. Barbary w Strzelcach całkowicie podupadł, ale w latach 1683-90 kościół został odbudowany.

Nad nawą świątyni ulokowana jest wieżyczka na sygnaturę w stylu barokowym, z latarnią i baniastym hełmem. Dach pokrywa gont. Chór muzyczny jest drewniany, a organy datowane są na przełom XVII i XVIII wieku. Ambona jest zbudowana w stylu późnorenesansowym i pochodzi z początku XVII wieku. Nad belką główną wisi drewniany krzyż, tak jak to miało miejsce w średniowiecznych kościołach. Drewniany kościółek Św. Barbary nie posiada dzwonnicy.

Dokumentacja:

Spis formularzy pdf